Kotva
Mapa webu

Darina Glatzová


Darina Glatzová - zpěv, hudební nauka

Narozená v roce 1970 v Bratislavě. Od dětství navštěvovala LŠU (ZUŠ) Hálkova, Bratislava v oboru zpěv a klavír.(1976-1988)

Zpívala v dětském pěveckém sboru Slovenského rozhlasu a v Slniečku (1976-1984). Každoročně se zúčastňovala pěveckých soutěží jako sólistka soprán, dueto i trio. Vyhrála několikrát celorepublikovou soutěž ZUŠ (dříve LŠU) ve zpěvu. Jako žačka vystupovala v Budapešti i v Praze. Po maturitě na Gymnáziu Hubeného v Bratislavě v roce 1988 se rozhodla zúčastnit konkurzu na pozici sopránu v profesionálním tělese SLUK, kde byla přijata a zaměstnána 2 sezóny.

V roce 1990 nastoupila na denní studium operního zpěvu na Státní konzervatoř v Bratislavě. Studium ukončila v roce 1996 s vyznamenáním a samostatným absolventským koncertem ve varhanní síni Bratislavského hradu v třídě prof. Mgr. art. Roberta Szücse. Součástí repertoáru závěrečného koncertu byly árie G.F.Händela, W.A. Mozarta, G. Pucciniho a  A.Catallaniho.

V srpnu 1995 zazpívala při charitativním koncertě  v Rudolfinu árii Rusalky o měsíčku a výběr z Biblických písní od A.Dvořáka. V roce 1995 vytříbila svou pěveckou techniku na kurzech A.Kucharského a získala stipendium v Academii Musicale Chigiana, Sienna v Itálii u prof. C.Bergonziho.

Školní rok 1995-1996 vyučovala zpěv na LŠU (ZUŠ) v Bratislavě Rači.

Posléze se vdala a přestěhovala do Prahy. Účastnila se následujících konkurzů na soprán: Národní divadlo, Opera Mozart, Pražský Komorní Sbor a Pražský Filharmonický Sbor (PFS) a byla přijata do každého z nich. Následně si z nich pro svou uměleckou činnost vybrala PFS. Členkou PFS je od roku 1997 externě, od 1998 na HPP, tedy celkem 23 let.

Zpívala pod taktovkou nejlepších sbormistrů i světoznámých dirigentů, v koncertních sálech po celém světe.(Z. Mehta, W.Sawallish, C.Abbado, S.Rattle, J.Bělohlávek, J.Hrůša, P.Carignani ( Tokio, Carnegie Hall  New York, Berlín, Lyon, Paříž, Moskva, Budapešť, San Gallen, Bamberk, Bonn, Verona, Parma, Pisa, Ravenna, Bilbao, Oviedo, Madrid, Tel-Aviv, Valencie, Bruggy, Antverpy, Brusel, Varšava, Vídeň a další)

Každoročně působila na Pražském Jaru, Smetanově Litomyšli i na festivalu Janáčkův Máj MHF v Ostravě.

Posledních 10 sezón úspěšně reprezentovala PFS na operním festivalu v Bregenz (Bregenzer Festspiele, Rakousko), kde vedle přednesu náročných operních partů zvládla i profesionální hereckou akci v cizím jazyku a natáčení DVD. (M.Weinberg: Pasažérka, D.Glanert:  Solaris, J.Weir: Miss Fortune, A.Čajkovský: Kupec benátský, J.Offenbach: Hoffmanovy povídky, F.Faccio: Hamlet, B.Goldschmidt: Beatrice Cenci, J.Massenet: Don Quijote a další)

Jako zkušená sopranistka zpívala v celé řadě projektů natáčených např.  s Českou Filharmonií, Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy  (FOK)Symfonickým orchestrem Českého Rozhlasu (SOČR). Dále se účastnila projektů natáčení filmové hudby a hudby ke známým počítačovým hrám.

Ve volném čase se mimo jiné věnuje studentům, kteří chtějí zdokonalit svůj hlasový projev nebo se připravují k přijímacím zkouškám na konzervatoř nebo k pěveckým konkurzům.

V blízkém období rovněž plánuje otevřít vlastní praxi léčebné pedagogiky v oboru Muzikoterapie.

Věří tomu, že talentovaným dětem nabízí kvalitní přístup a dovednosti z hudební nauky tak, aby jasně dokázali porozumět hudebnímu partu a mohli s radostí procítit hudbu svého nástroje či hlasu.