Kotva
Mapa webu

Taťána Klánská, DiS.


 

Taťána Klánská - kytara

 

Taťána Klánská pochází z pražské umělecké rodiny. Od dětství ji zajímal výtvarný i hudební obor. Prvním nástrojem, na který začala hrát byly housle. Později ji však učaroval zvuk kytary a rozhodla se tomuto nástroji věnovat profesionálně.

Na Pražské konzervatoři vystudovala hru na  klasickou kytaru ve třídách pedagogů Jiřího Jirmala a Arnošta Sádlíka. Na začátku osmdesátých let, také i díky svým znalostem Francouzského jazyka, měla třikrát možnost zúčastnit se aktivně letních kytarových kurzů ve francouzské Nice u významného a mezinárodně uznávaného pedagoga prof. Alexandra Lagoiy. Studia na konzervatoři ukončila absolventským koncertem v roce 1983. Poté se věnovala koncertní činnosti a začala pedagogicky působit na základních uměleckých školách. Od roku 2003 vyučuje hře na kytaru na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy.

V roce 2005 založila se svým kolegou houslistou Ondřejem Lébrem hudební agenturu Tanja Classical Music Agency a o rok později hudební nakladatelství Editio ONTA. Spolupracuje se stanicí Vltava ČRo 3 na přípravě pořadů proděti a mládež. Založila celostátní soutěž PRAGuitarra  Clássica av roce 2013 založila s Ondřejem Lébrem mezinárodní houslovou soutěž PhDr.Josefa Micky.

T.Klánská pravidelně zasedá v porotách kytarových soutěží. Mnoho jejích žáků zvítězilo a stalo se laureáty v krajském i celostátním kole soutěže MŠMT. V červnu 2013 se představila na kytarovém festivalu Open Guitar s přednáškou o výuce nejmenších žáků dle školy polské pedagožky Tatiany Stachak. Na jaře 2014 byla jmenována krajskou metodičkou kytarové hry.