Neformální a zábavný koncert pro všechny děti (a rodiče), které uvažují o tom, že by se chtěly začít učit hrát na nějaký hudební nástroj.
Jubilejní výstava žáků výtvarného oboru k 65.výročí založení školy. vernisáž 24.4.2019 od 18.00 v technologické galerii fakulty strojní ČVUT v Praze. Vystoupí Komorní pěvecký sbor ZUŠ Říčany, sbormistryně Lucie Nováková. Výstava potrvá do 31.8.2019. Přijďte se podívat.
Vážení přítelé, srdečně vás zveme na Taneční akademii, kterou si připravili žáci z tanečního oboru společně se svojí paní učitelkou Ivanou Sikorovou, k 65.výročí založení ZUŠ Říčany. Na programu jsou krásné choreografie, které sojí za to vidět. Přijďte se podívat, těšíme se na vás.
Vážení přátelé, zveme vás, jako již tradičně každý březen, na koncert škol s rozšířenou výukou hudební výchovy. program je pestrý a doufáme, že se vám bude líbit. Přijďte, těšíme se na vás.
ZUŠ Říčany zve všechny děti, rodiče a příznivce na Pololetní koncert, který se uskuteční v KC Labuť 28. ledna 2019 od 17.30 hodin. Vystoupí sólisté, komorní soubory i orchestry. Přijďte, bude co poslouchat.
Přijďte si poslechnout naše nejmenší do KC Labuť v pondělí 3.prosince 2018 od 17.30. A možná přijde i Mikuláš s andělem a čertem.
Mají vaše děti rády hudbu a nemůžete se rozhodnout, na který nástroj by se měly začít učit hrát? Přijďte s dětmi do Olivovny na zábavný koncert, na kterém se děti seznámí se všemi hudebními nástroji, které na ZUŠ vyučujeme. Už jste někdy viděli harfu a víte jak zní? To vše a spoustu jiných věcí se dozvíte 14.listopadu 2018 v Olivovně na zábavném koncertě. Pro velký zájem rodičů a dětí jsme museli v letošním roce uspořádat koncerty dva. Můžete si vybrat. Přijďte buď v 17.00 nebo v 18.30. Těšíme se na vás!
Základní umělecká škola oslaví v příštím roce oslaví 65 let své činnosti a tento koncert bude prvním koncertem v sérii vystoupení, které v tomto roce připravujeme.
V Říčanech přivítáme na OPEN AIR koncertě JAZZ JAMu dvě kapely z hudební školy v Borkenu – Rock Band ,,Punch`n`Judy, pod vedením Olivera Jüngta a Pop Band "One More Light", vedoucí souboru Manfred Eichler-Lohmann.
Vedle německých kapel vystoupí i Samba band, pod vedením Radka Břicháče, Sax&Rhythm Junior pod vedením Tomáše Remka a Taneční orchestr ZUŠ Říčany pod taktovkou Jiřího Odcházela.
Zveme vás tedy 29.srpna od 18.00 na velký OPEN AIR KONCERT JAZZ JAM k zahájení oslav 65.výročí založení ZUŠ Říčany do Olivovny od 18.00 hodin. Občerstvení zajištěno, deky s sebou. Přijďte s námi přivítat nový školní rok !
Děti z tanečního oboru společně s paní učitelkou Ivanou Sikorovou vás zvou ve čtvrtek 21.6. v 17.30 do KC Labuť. Přijďte se podívat, co nového si děti s paní učitelkou pro vás připravily. Těšíme se na vás.
Výstava prací žáků výtvarného oboru. Kde? V Technologické galerii Fakulty strojní ČVUT v Praze Dejvicích, ulice Technická 4. Výstava potrvá do 31.8.2018. Přijďte se podívat!
Již druhý ročník celostátního happeningu základního uměleckého školství v ČR pod patronací operní pěvkyně Magdalény Kožené proběhne ve všech městech v České republice. Nejinak tomu bude i v v Říčanech.
Zveme vás na večern OPEN AIRí program od 17.30 – 20.00 v Olivovně v zahradě, který bude patřit všem dětem a rodičům, kteří se chtějí o naší škole dozvědět víc a užít si hezký květnový podvečer.
Na koncertě vystoupí třídy PHV, soubory a orchestry školy, sólisté, komorní soubory, taneční obor a každý, kdo si bude chtít zahrát. Překvapením večera bude společné vystoupení Samba Bandu a RioBand (ZUŠ Kladno) a vystoupení harfového souboru.
Nenechali jsme se poučit a doufáme, že nám vyjde počasí. vezměte si s sebou deky a dobrou náladu a přijďte na koncert. těšíme se na vás!
Již po dvanácté se setkávají nejúspěšnější žáci, pedagogové a ředitelé ZUŠ s organizačním týmem festivalu v některém z měst Středočeského kraje, aby společně byli součástí malého hudebního svátku.
Festival je rozdělen do šesti dílčích koncertů a gala večera. Moderátorem všech koncertů bude pan Pavel Ryjáček, dlouholetý moderátor ČRo 3 Vltava.
Festival vyvrcholí na Slavnostním koncertě 26.dubna 2018 v 18.30, kde se vedle absolutních vítězů soutěží představí i profesionální umělci. V letošním roce přijala pozvání vynikající česká klarinetistka Ludmila Peterková a soubor bicích nástrojů Tam Tam Batucada Miloše Vacíka.
Všechny srdečně zveme. Přijďte, těšíme se na vás!
Ve dnech od 28. dubna do 2. května 2018 proběhne v říčanské umělecké škole česko-španělské hudební setkání.
A co jsme si pro vás připravili?
1.května 2018 proběhnou dva společné koncerty - v 10.15. dopolední matiné na náměstí v Říčanech s Tanečním orchestrem ZUŠ a souborem Samba Band a v 17.30 velký Slavnostní koncert v kapli v Olivovně, kde zazní v podání velkého dechového orchestru i něco ze španělských rytmů. Zapište si do svých diářů a přijďte. Těšíme se na vás!
Tancem proti zimě! Na taneční akademii se představí celé taneční oddělení v několika choreografiích Ivanky Sikorové. Pořadem vás provedou děti z literárně-dramatického oboru.
Přijďte se podívat. Bude to paráda!
Tradiční, jarní, zábavný koncert partnerských škol, který jsme pro vás připravili společnými silami.Přijďte si nás zase, jako každý rok poslechnout!!! těšíme se na vás.
Zveme všechny nadějné zpěváčky z říčanských škol a školiček na VI. ročník soutěžní pěvecké přehlídky ,,Pěvecké mládí". Soutěžní přehlídku pořádá ZUŠ Říčany ve spolupráci s městem Říčany a kulturním centrem Labuť. Kdy? V úterý 13.března 2018 od 9.00 v KC Labuť. Přijďte, těšíme se na vás!!
Vážení přátelé, ZUŠ Říčany vás zve do KC Labuť 29.ledna 2018 na Pololetní koncert. Přijďte se podívat. Těšíme se na vaši návštěvu.
Milé děti a vážení rodiče, přijďte v pondělí 4.12. v 17.30 do KC Labuť v Říčanech. Uvidíte a uslyšíte mnoho malých a šikovných muzikantů a možná přijde i Mikuláš s andělem a čertem. Těšíme se na vás!
Milé děti, pokud máte rádi písničky, rádi zpíváte a líbí se vám nějaký hudební nástroj, přijďte se svými rodiči 15.listopadu 2017 v 17.30 do kaple v Olivovně.
Základní umělecká škola Říčany ve spolupráci s Olivovou dětskou léčebnou připravila pro všechny děti, které mají zájem o hru na hudební nástroje zábavný koncert. Na koncertě uslyšíte a uvidíte všechny hudební nástroje, které na naší umělecké škole vyučujeme a můžete si na některé z nich i zkusit zahrát. Uvidíte a uslyšíte také svoje kamarády, kteří už nástroje umí ovládat a umí zahrát lidové písničky či malé nebo větší skladbičky. Přijít může úplně každý, kdo chce do výuky lehce nahlédnout a na něco zeptat. Koncert ale není určen pouze pro malé děti, vždyť do dechového nebo pěveckého oddělení přijímáme i děti, které mají první třídu již dávno za sebou.
Těšíme se, že se v Olivovně sejdeme v co největším počtu. Zapište si termín koncertu do svých diářů a přijďte!
P.S. Možná nás navštíví i hudební klaun nebo Teta z netu? Nebo Kašpárek, který by také chtěl hrát na hudební nástroj? Těšte se. Máme pro vás překvapení!!
.
Vážení přátelé, rodiče, děti a kolegové,
zveme vás na vzpomínkový koncert za Josefa Brázdu, skvělého pedagoga a člověka, který nás navždy opustil v sobotu 9.9.2017. Koncert se uskuteční v kostele sv.Petra a Pavla v Říčanech dne 31.10.2017 v 18.00 hodin.
Zveme vás na Absolventské koncerty ZUŠ Říčany. 19.6.2017 v KC Labuť, 20.6.2017 Orchestrální koncert se sólisty Andreou Moučkovou, Kateřinou Končickou a Jáchymem Svobodou a poslední koncert se uskuteční 21.6. 2017 v Kapli Olivovy dětské léčebny. Vystoupí absolventi z klarinetové a pěvecké třídy Anna Kloužková, Matěj Kotrba a Nikola Novotná . Koncerty začínají v 17.30. Absolventi výtvarného oboru vystavují své práce v prostorách Staré radnice na Masarykově náměstí. přijďte si poslechnout, těšíme se na vás.
V pondělí 5.června 2017 se od 18.30 hodin uskuteční závěrečný koncert klavírní a dechové třídy v pobočce Strančice. Koncert proběhne v jídelně školy. Přijďte, těšíme se na vás.
V rámci celostátního happeningu ZUŠ ZUŠ OPEN pořádáme výstavu KOVU REPRÍZA.
Druhý život kovových zbytků
Vernisáž v úterý 30.5.2017 v 18.00 hodin
Technologická galerie Fakulty ČVUT v Praze, Technická 4, Praha 6 – Dejvice
Na vernisáži vystoupí saxofonový soubor Sax&Rhythm Junior
pod vedením Tomáše Remka.
Přijďte se podívat!
V rámci celostátníhi happeningu ZUŠ ZUŠ OPEN pořádáme první Den otevřených dveří v historii školy!
ZUŠ Říčany, Masarykovo náměstí 57 OD 13.00 – 17.30 HODIN
Provázet vás bude soubor bicích nástrojů SAMBABAND s Radkem Břicháčem
Těšíme se na všechny děti a jejich rodiče - chceme jim ukázat naši ZUŠku.
Přijďte mezi nás a nahlédněte do naší výuky v hudebním oboru.
Těšíme se na vás!
Zveme vás na koncert věnovaný všem maminkám a babičkám k jejich květnovému svátku.
Již XI.ročník Festivalu ZUŠ SK proběhne tentokrát v ZUŠ v Benátkách nad Jizerou od 3. - 4.5.2017. Na festivalu vystupují nejúspěšnější žáci středočeských zušek, kteří získali v soutěžích MŠMT 1.místa. Galakoncert proběhne 4.5.2017 v 18.00 hodin.Festival ZUŠ SK finančně podporuje Středočeský kraj.
Od 25.4. - 19.5. 2017 probíhá v prostorách Staré radnice a Husovy knihovny v Říčanech výtvarná výstava prací žáků říčanských škol na téma Kraj mého srdce. Pořádá ZUŠ Říčany, město Říčany a Husova knihovna. Přijďte se podívat.
Naše bývalá absolventka a nyní paní učitelka, klavíristka Markéta Sinkulová vás zve na svůj bakalářský koncert, který se uskuteční 18.dubna 2017 od 19.30 na HAMU v Praze.
Vážení přátelé, zveme vás na V.ročník pěvecké soutěže pro mladé zpěváčky ze říčanských škol Pěvecké mládí. Soutěž proběhne v kulturním centru Labuť a je veřejná.Pro velký počet účastníků začne soutěž již v 8 00 hodin. Přijďte povzbudit své kamarády a přijďte si poslechnout.
Vážení rodiče a milé děti. Zveme vás již tradičně na Taneční akademii, kterou pořádá taneční oddělení ZUŠ pod vedením paní uč. P.Dolečkové ve čtvrtek 2.března 2017 v KC Labuť od 17.30. Přijďte, těšíme se na vás.
Již tradičně vás zveme na pravidelný, veřejný koncert žáků ZUŠ Říčany. Koncert si můžete poslechnout 2.2.2017 od 17.30 v KC Labuť v Říčanech.
Klavírní seminář pedagogů, žáků a rodičů klavírních tříd s vynikajícím pedagogem a klavíristou Petrem Toperczerem.
Vážení přátelé, všichni jste srdečně zváni na Slavnostní koncert komorního orchestru ZUŠ Říčany. Koncert vám navodí předvánoční náladu, bude plný hostů a během koncertu požehná pan farář novému CD ,,Raná díla géniů klasické hudby", který orchestr se svým dirigentam Josefem Brázdou natočil pod skvělým vedením hudebního režiséra Ondřeje Urbana. Nebudou chybět ani hosté - studenti z hudební školy v německém Zittau a klavírista Marek Kozák, laureát soutěže Pražské jaro.
Po koncertě jste zváni na malé občerstvení.
Kdy a kde? 24.11.2016 od 17.30 v Olivovně v kapli. Přijďte, těšíme se na vás.
Zábavný koncert pro všechny malé i velké děti, které se chtějí učit hrát na hudební nástroj. 9.11.2016 od 17.30 v Olivovně v kapli. Přijďte, těšíme se na vás!
(více o hudebních nástrojích na www.wikipedia.org)
Housle jsou strunný smyčcový nástroj se čtyřmi strunami laděnými v čistých kvintách: g, d¹, a¹, e². Mají hlubokou tradici v evropské klasické hudbě, většina skladatelů jim věnovala důležitou část svého díla. Jsou nejmenší z rodiny houslových nástrojů, která ještě mimo jiné obsahujeviolu a violoncello. Příbuzný smyčcový nástroj -kontrabas, však svou stavbou patří mezi gamby (stejně jako např. středověký nástroj viola da gamba).
Viola je strunný smyčcový nástroj se čtyřmi strunamiladěnými v čistých kvintách: c, g, d¹, a¹. V orchestru a smyčcových souborech slouží jako střední altový hlas, přičemž vyšší hlasy hrají housle a nižší violoncella akontrabasy.
Viola má velmi podobnou stavbu jako housle, je jen o málo větší. Její struny jsou laděné o kvintu níže než houslové.
Zvuk violy je plný a poněkud temný a melancholický. Na nejvyšší struně a svým tónem částečně připomíná housle, chybí jí ale jejich světlost a brilantnost, zvukem tedy spíše připomíná hoboj. Naopak hrou na nejnižší struně c (zvláště ve forte) vydává violadivoký, téměř výhrůžný zvuk, čehož se často využívá například ve filmové hudbě nebooperách.
Violoncello - název nástroje je odvozen z italského slova violoncello, což znamená malá basová viola.Violoncello senejvíce používá v evropské klasické hudbě, je nedílnou součástí komorních, smyčcových i symfonických orchestrů a také mnoha komorních souborů a bývá standardním sólovým nástrojem koncertních skladeb mnoha autorů (Antonín Dvořák,Bohuslav Martinů, Sergej Prokofjev ad.). Používá se také v ostatních žánrech, především v populární hudbě. Violoncello je notováno v basovém klíči, ve vyšších pasážích se používá i houslový klíč a méně často tenorový klíč. Hráč na violoncello se nazývávioloncellista, nebo také zkráceně cellista.
STRUNNÉ NÁSTROJE DRNKACÍ
Klasická kytara má šest strun povětšinou laděnýchtakto: E A d g h e1. Pro snadnější zapamatování se používá věta: Eva hodila granát do atomovéelektrárny. Notuje se v houslovém klíči a zní o oktávu níže, než se píše. Rozsah kytary v případě ladění E A d g h e1 je E–H2. Často se také používají kytary12strunné, kde je každá struna zdvojena. Dvojice strunh a e1 jsou laděny stejně, u strun E A d g je vždy druhá struna naladěna o oktávu výš. 12strunné kytarymají bohatší zvuk a používají se především v country hudbě. Méně časté, ale zvukově o to zajímavější, je též ladění do konkrétního akordu, např.: G, D, apod. Při ladění do G se struny E,A,e1 podladí o celý tón, tedy na D,G,d1, čemuž je přirozeně třeba přizpůsobit akordické hmaty. Využívá se mj. v blues a country.
DŘEVĚNÉ DECHOVÉ NÁSTROJE
Hoboj (z francouzského hautbois – „vysoké dřevo“) je dvojplátkový dechový nástroj laděný in C. Má široké uplatnění v klasické hudbě – je součástí symfonických i komorních orchestrů a mnoha dechových komorních souborů.
Klarinet je jednoplátkový dřevěný hudební nástroj. Název pochází z italského clarinetto - malá trubka, neboť jeho zvuk ve vyšších polohách připomíná zvuk trubky (clarina). Klarinetmá široké využití v sólové i komorní hudbě, je standardní součástí komorních i symfonických orchestrů a hraje důležitou roli v mnoha hudebních žánrech: klasická hudba,jazz, dechovka, folk a další.
Klarinet se chová podobně jako varhanní píšťala: jeden konec je pevný (hubička) a druhý může volně vibrovat. Přestože jeklarinet přibližně stejně dlouhý jako příčná flétna, zní přibližně o oktávu níže (příčná flétna má oba konce volné).Existuje řada skladatelů, kteří zkomponovaliklarinetový koncert: W. A. Mozart, Carl Maria von Weber,Ludwig Spohr, Felix Mendelssohn Bartholdy, Karel Stamic,Claude Debussy, Igor Stravinskij nebo Aaron Copland. Nejznámější sonáty pro sólový klarinet a klavír složilJohannes Brahms.
Fagot je dechový dřevěný hudební nástroj se strojkem z dvojitého třtinového plátku. Vznikl v Itálii v 16. století, jeho název pochází z italského fagotto – svazek, otep. Zpravidla je vyroben z javorového dřeva.
Fagot má neobyčejné výrazové a zvukomalebné vlastnosti. V nejnižších polohách je jeho tón bručivý, hlubokými tóny skladatelé často vyjadřují tragiku či ponurost. Staccatem v nízkých polohách ale lze také vyjádřit komičnost. V jednočárkované oktávě má fagotnejbohatší tón, pomocí něj se často vyjadřuje lyrická nebo milostná nálada. Nejvyšší tóny mají útlý zvuk.
Nejznámější klasicistní a raně romantické fagotovékoncerty složili Wolfgang Amadeus Mozart, Carl Maria von Weber a Johann Nepomuk Hummel, další důležitá fagotová díla zkomponovali Jan Křtitel Vaňhal, Karel Stamic nebo Franz Danzi.
Příčná flétna jedechový dřevěný nástroj (ačkoli se dnes příčné flétnyvyrábějí téměř výhradně z kovu,její stavba a zvukové vlastnosti ji stále řadí k dřevěným dechovým nástrojům). Je tradičně zastoupena ve všech symfonických, dechových i komorních orchestrech, velké využití má i komorní hudbě, v menší míře se používá i v jazzu.
Saxofon je jednoplátkový dřevěný dechový nástrojvyráběný převážně z mosazi. Používá se především vjazzu (jako sólový nástroj i jako součást jazzových komorních souborů či orchestrů) a v menší míře i v klasické hudbě. Původním záměrem však bylo vytvořit nástroj vhodný pro dechové a vojenské orchestry. Do rodiny dřevěných dechových nástrojů patří kvůli své stavbě a způsobu jakým se na něj hraje. Již od počátku byly saxofonykonstruovány výhradně z kovu.
Zobcová flétna je dechový nástroj, patří do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Do této kategorie patří i zobcové flétny vyrobené z umělých hmot - řadí se sem pro své zvukové vlastnosti.Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty, u větších nástrojů pomocí klapek, čímž se reguluje výška tónu.
ŽESŤOVÉ NÁSTROJE
Lesní roh je žesťový hudební nástroj s kónickou trubicí, pevné místo v orchestrech má již od 18. století.
Vyvinul se z loveckých nástrojů používaných pro hraní fanfár a signálů při lovu zvěře. Od přelomu 17.a 18. století se používá v orchestrech. Přibližně od roku 1814 je opatřován ventily, což umožňuje hrát celý chromatický rozsah tónů.
Pozoun (neboli trombón, toto slovo se však ve spisovné češtině používá pouze pro pozouny s mechanikou[1]) je žesťový hudební nástroj.
Pozoun je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vyrobených z kovu. Na základě jazykopisných údajů vznikl ve Španělsku. První doložená zpráva o využití nástroje pochází z 15. století. V období baroka bylpozoun využíván jako sólový nástroj, později v klasicismu jeho využití pokleslo z důvodu menšího obsazení symfonického orchestru.
Trubka (pro českou etymologii viz [1]) je dechový žesťový nástroj, ze všech v současnosti používaných žesťových nástrojů dosahuje vůbec nejvyšších tónů (nepočítaje její menší variantu, piccolo trubku). Má široké využití prakticky ve všech hudebních žánrech – v klasické hudbě, jazzu, popu, latinskoamerické hudbě aj.
Baskřídlovka. Je oválně stočena, takže vypadá jako malá tuba a v drtivé většině případů laděna v B.
Tuba je basový žesťovýdechový nástroj, někdy zván jen "bas". V orchestrech se tento nástroj objevuje od 19. století a hraje se na ni většinou kvůli její značné hmotnosti vsedě.
Jde o jeden z nejhlouběji znějících nástrojů vůbec - srovnatelný rozsah hlubokých tónů mívají např. píšťaly některých rejstříků chrámových varhan. Rozsah tuby je ovšem (stejně jako u všech žesťových nástrojů) relativní - je závislý na použitém nátrubku a do značné míry na fyzických předpokladech hráče (velikost a tvar rtů, tvar čelistí a chrupu, motorika mimického svalstva, atd.).
Eufonium neboli barytonová baskřídlovka je křídlovkovitý žesťový nástroj laděný v B, někdy zván jen „baryton“. Název eufonium je složenina řeckých slov „Eu“ a „phonos“ - znamená něco jako „líbezný zvuk“. Rozsah samozřejmě závisí na nátrubku a na hráči, ale je velmi podobný rozsahu pozounu; eufonium je však horší pro hraní výšek a v dechovém orchestru jsou pro něj psány podstatně nižší party než pro baskřídlovku tenorovou.
BICÍ NÁSTROJE
Bicí souprava je označení pro několik bicích nástrojů sestavených k sobě do jedné sady tak, aby bylo možné hrát na všechny její komponenty najednou. Patří sem zpravidla basový buben, malý buben, přechody, kotle, činely (hi-hat, crash, ride, china), a často další.
Copyright © 2016 - 2019 | ZUŠ Říčany &  
Vitalex Computers s.r.o.
- Tvroba školních webů | Prohlášení o přísupnosti