Partneři
Kotva
Základní umělecká škola Říčany
Aktuality
Pololetní koncert, KC Labuť, 17.30
11.1.2018

Vážení přátelé, ZUŠ Říčany vás zve do KC Labuť 29.ledna 2018 na Pololetní koncert. Přijďte se podívat. Těšíme se na vaši návštěvu.

Mikulášský koncert ZUŠ Říčany, 4.12.2017 v KC Labuť 17.30
23.11.2017

Milé děti a vážení rodiče, přijďte v pondělí 4.12. v 17.30 do KC Labuť v Říčanech. Uvidíte a uslyšíte mnoho malých a šikovných muzikantů a možná přijde i Mikuláš s andělem a čertem. Těšíme se na vás!

NA CO BUDU HRÁT?
1.11.2017

Milé děti, pokud máte rádi písničky, rádi zpíváte a líbí se vám nějaký hudební nástroj, přijďte se svými rodiči 15.listopadu 2017 v 17.30 do kaple v Olivovně.
Základní umělecká škola Říčany ve spolupráci s Olivovou dětskou léčebnou připravila pro všechny děti, které mají zájem o hru na hudební nástroje zábavný koncert. Na koncertě uslyšíte a uvidíte všechny hudební nástroje, které na naší umělecké škole vyučujeme a můžete si na některé z nich i zkusit zahrát. Uvidíte a uslyšíte také svoje kamarády, kteří už nástroje umí ovládat a umí zahrát lidové písničky či malé nebo větší skladbičky. Přijít může úplně každý, kdo chce do výuky lehce nahlédnout a na něco zeptat. Koncert ale není určen pouze pro malé děti, vždyť do dechového nebo pěveckého oddělení přijímáme i děti, které mají první třídu již dávno za sebou.
Těšíme se, že se v Olivovně sejdeme v co největším počtu. Zapište si termín koncertu do svých diářů a přijďte!
P.S. Možná nás navštíví i hudební klaun nebo Teta z netu? Nebo Kašpárek, který by také chtěl hrát na hudební nástroj? Těšte se. Máme pro vás překvapení!!
.

 

Vzpomínkový koncert za Josefa Brázdu
31.10.2017

Vážení přátelé, rodiče, děti a kolegové,

zveme vás na vzpomínkový koncert za Josefa Brázdu, skvělého pedagoga a člověka, který nás navždy opustil v sobotu 9.9.2017. Koncert se uskuteční v kostele sv.Petra a Pavla v Říčanech dne 31.10.2017 v 18.00 hodin.

Absolventské koncerty
19.6.2017

Zveme vás na Absolventské koncerty ZUŠ Říčany. 19.6.2017 v KC Labuť, 20.6.2017 Orchestrální koncert se sólisty Andreou Moučkovou, Kateřinou Končickou a Jáchymem Svobodou a poslední koncert se uskuteční 21.6. 2017 v Kapli Olivovy dětské léčebny. Vystoupí absolventi z klarinetové a pěvecké třídy Anna Kloužková, Matěj Kotrba a Nikola Novotná . Koncerty začínají v 17.30. Absolventi výtvarného oboru vystavují své práce v prostorách Staré radnice na Masarykově náměstí. přijďte si poslechnout, těšíme se na vás.

Koncert žáků z pobočky Strančice
5.6.2017

V pondělí 5.června 2017 se od 18.30 hodin uskuteční závěrečný koncert klavírní a dechové třídy v pobočce Strančice. Koncert proběhne v jídelně školy. Přijďte, těšíme se na vás.

KOVU REPRÍZA
11.5.2017

V rámci celostátního happeningu ZUŠ ZUŠ OPEN pořádáme výstavu KOVU REPRÍZA.

Druhý život kovových zbytků

Vernisáž v úterý 30.5.2017 v 18.00 hodin

Technologická galerie Fakulty ČVUT v Praze, Technická 4, Praha 6 – Dejvice

Na vernisáži vystoupí saxofonový soubor Sax&Rhythm Junior

pod vedením Tomáše Remka.

Přijďte se podívat!

KDYŽ OPEN, TAK OPEN.......
30.5.2017

 V rámci celostátníhi happeningu ZUŠ ZUŠ OPEN pořádáme první Den otevřených dveří v historii školy!

ZUŠ Říčany, Masarykovo náměstí 57 OD 13.00 – 17.30 HODIN

Provázet vás bude soubor bicích nástrojů SAMBABAND s Radkem Břicháčem

 Těšíme se na všechny děti a jejich rodiče - chceme jim ukázat naši ZUŠku.

Přijďte mezi nás a nahlédněte do naší výuky v hudebním oboru.

Těšíme se na vás!

Koncert ZUŠ Říčany ke Dni matek
15.5.2017

Zveme vás na  koncert věnovaný všem maminkám a babičkám k jejich květnovému svátku.

Festival základních uměleckých škol Středočeského kraje
3.5.2017

Již XI.ročník Festivalu ZUŠ SK proběhne tentokrát v ZUŠ  v Benátkách nad Jizerou od 3. - 4.5.2017. Na festivalu vystupují nejúspěšnější žáci středočeských zušek, kteří získali v soutěžích MŠMT 1.místa. Galakoncert proběhne 4.5.2017 v 18.00 hodin.Festival ZUŠ SK finančně podporuje Středočeský kraj.

Kraj mého srdce
3.5.2017

Od 25.4. - 19.5. 2017 probíhá v prostorách  Staré radnice  a Husovy knihovny v Říčanech výtvarná výstava prací žáků říčanských škol na téma Kraj mého srdce. Pořádá ZUŠ Říčany, město Říčany a Husova knihovna. Přijďte se podívat.

Bakalářský koncert Markéty Sinkulové
29.3.2017

Naše bývalá absolventka a nyní paní učitelka, klavíristka Markéta Sinkulová vás zve na svůj bakalářský koncert, který se uskuteční 18.dubna 2017 od 19.30 na HAMU v Praze.

V.ročník soutěže Pěvecké mládí
9.3.2017

Vážení přátelé, zveme vás na V.ročník pěvecké soutěže pro mladé zpěváčky ze říčanských škol Pěvecké mládí. Soutěž proběhne v kulturním centru Labuť a je veřejná.Pro velký počet účastníků začne soutěž již v 8 00 hodin. Přijďte povzbudit své kamarády a přijďte si poslechnout.

Taneční akademie, KC Labuť, 17.30
23.2.2017

Vážení rodiče a milé děti. Zveme vás již tradičně na Taneční akademii, kterou pořádá taneční oddělení ZUŠ pod vedením paní uč. P.Dolečkové ve čtvrtek 2.března 2017 v KC Labuť od 17.30. Přijďte, těšíme se na vás.

Pololetní koncert, KC Labuť, 17.30 - SE NEKONNÁ Z DŮVODU VELKÉ NEMOCNOSTI ŽÁKŮ
2.2.2017

Již tradičně vás zveme na pravidelný, veřejný koncert žáků ZUŠ Říčany. Koncert si můžete poslechnout 2.2.2017 od 17.30 v KC Labuť v Říčanech.

Klavírní seminář s Petrem Toperczerem
27.1.2017

Klavírní seminář pedagogů, žáků a rodičů  klavírních tříd s vynikajícím pedagogem a klavíristou Petrem Toperczerem.

Slavnostní koncert a křest CD komorního orchestru ZUŠ Říčany
31.10.2016

Vážení přátelé, všichni jste srdečně zváni na Slavnostní koncert komorního orchestru ZUŠ Říčany. Koncert vám navodí předvánoční náladu, bude plný hostů a během koncertu požehná pan farář novému CD ,,Raná díla géniů klasické hudby", který orchestr se svým dirigentam Josefem Brázdou natočil pod skvělým vedením hudebního režiséra Ondřeje Urbana. Nebudou chybět ani hosté - studenti z hudební školy v německém Zittau a klavírista Marek Kozák, laureát soutěže Pražské jaro.

Po koncertě jste zváni na malé občerstvení.

Kdy a kde? 24.11.2016 od 17.30 v Olivovně v kapli. Přijďte, těšíme se na vás.

Na co budu hrát?
31.10.2016

Zábavný koncert pro všechny malé i velké děti, které se chtějí učit hrát na hudební nástroj. 9.11.2016 od 17.30 v Olivovně v kapli. Přijďte, těšíme se na vás!

Výtvarné dílny v Lidické galerii
21.9.2016

Výtvarné dílny 5. a 12.října 2016 v Lidické galerii. Týká se žáků a pedagogů výtvarného oddělení. Bližší informace najdete v sekci Aktuální informace

Borken
1.7.2016

V Borkenu bylo skvěle!!!

V Borkenu bylo skvěle!! Děkujeme německým kolegům z Musikschule Borken a zvláště panu řediteli Ulfu Hoppenau a jeho žene Zuzaně za krásné chvíle, které jsme mohli společně strávit.Těšíme se příští rok v Říčanech na viděnou.Celý projekt je finančně podpořen Městem Říčany a je realizován ve spolupráci s koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem za podpory MŠMT.Iveta Sinkulová, ředitelka školy

 
 
ZUŠ OPEN

 
 
Certifikát
Základní umělecká škola Říčany - idatabaze.czZákladní umělecké školy - idatabaze.cz
 
 
Mapa webu
A
A
A

Přehled vyučovaných hudebních nástrojů

Vloženo: 10.7.2016 | Autor: admin| Zobrazeno: 2557x | Zatím neupraveno Upravil: admin

KTERÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE VYUČUJEME V ZUŠ ŘÍČANY?

(více o hudebních nástrojích na  www.wikipedia.org)

 

Klavír (z lat. claves = klíče, klávesy) znamená řadu kláves neboli klaviaturu. V tomto významu se používá např. jako synonymum pro označení manuálu u varhanaj. (tj. např. třímanuálové varhany mají tři manuály neboli tři klavírycembalo dvě klaviatury neboli dva klavíry). V širším slova smyslu se tento termín začal v minulosti používat pro všechny klávesové nástroje, jakými jsou např. cembalo,spinetklavichord apod., neboť hudební skladatel dedikoval svoji skladbu pro „klavír“, aniž by blíže specifikoval, o jaký nástroj se jedná. V současné době se tímto termínem míní většinou fortepiano a o tomto nástroji bude dále řeč.

Klavír v tomto významu je rozměrný strunný hudební nástroj. Jeho zvuk vzniká chvěním strun rozkmitaných úderem dřevěných kladívekKlavír může být používán jako sólový i doprovodný nástroj, či jako součást orchestru.

 

SMYČCOVÉ NÁSTROJE

Housle jsou strunný smyčcový nástroj se čtyřmi strunami laděnými v čistých kvintách: g, d¹, a¹,Old violin.jpg e². Mají hlubokou tradici v evropské klasické hudbě, většina skladatelů jim věnovala důležitou část svého díla. Jsou nejmenší z rodiny houslových nástrojů, která ještě mimo jiné obsahujeviolu a violoncello. Příbuzný smyčcový nástroj -kontrabas, však svou stavbou patří mezi gamby (stejně jako např. středověký nástroj viola da gamba).

 

 

Bratsche.jpg

Viola je strunný smyčcový nástroj se čtyřmi strunamiladěnými v čistých kvintách: c, g, d¹, a¹. V orchestru a smyčcových souborech slouží jako střední altový hlas, přičemž vyšší hlasy hrají housle a nižší violoncella akontrabasy.

Viola má velmi podobnou stavbu jako housle, je jen o málo větší. Její struny jsou laděné o kvintu níže než houslové.

Zvuk violy je plný a poněkud temný a melancholický. Na nejvyšší struně a svým tónem částečně připomíná housle, chybí jí ale jejich světlost a brilantnost, zvukem tedy spíše připomíná hoboj. Naopak hrou na nejnižší struně c (zvláště ve forte) vydává violadivoký, téměř výhrůžný zvuk, čehož se často využívá například ve filmové hudbě nebooperách.

 

Cello front side.png

Violoncello - název nástroje je odvozen z italského slova violoncello, což znamená malá basová viola.Violoncello senejvíce používá v evropské klasické hudbě, je nedílnou součástí komorních, smyčcových i symfonických orchestrů a také mnoha komorních souborů a bývá standardním sólovým nástrojem koncertních skladeb mnoha autorů (Antonín Dvořák,Bohuslav MartinůSergej Prokofjev ad.). Používá se také v ostatních žánrech, především v populární hudbě. Violoncello je notováno v basovém klíči, ve vyšších pasážích se používá i houslový klíč a méně často tenorový klíč. Hráč na violoncello se nazývávioloncellista, nebo také zkráceně cellista.

 

 

STRUNNÉ NÁSTROJE DRNKACÍ

Bass-und-primgitarre.jpgKlasická kytara má šest strun povětšinou laděnýchtakto: E A d g h e1. Pro snadnější zapamatování se používá věta: Eva hodila granát datomovéelektrárny. Notuje se v houslovém klíči a zní o oktávu níže, než se píše. Rozsah kytary v případě ladění E A d g h e1 je E–H2. Často se také používají kytary12strunné, kde je každá struna zdvojena. Dvojice strunh a e1 jsou laděny stejně, u strun E A d g je vždy druhá struna naladěna o oktávu výš. 12strunné kytarymají bohatší zvuk a používají se především v country hudbě. Méně časté, ale zvukově o to zajímavější, je též ladění do konkrétního akordu, např.: GD, apod. Při ladění do G se struny E,A,e1 podladí o celý tón, tedy na D,G,d1, čemuž je přirozeně třeba přizpůsobit akordické hmaty. Využívá se mj. v blues a country.

 

DŘEVĚNÉ DECHOVÉ NÁSTROJE

Oboe modern.jpg

Hoboj (z francouzského hautbois – „vysoké dřevo“) je dvojplátkový dechový nástroj laděný in C. Má široké uplatnění v klasické hudbě – je součástí symfonických i komorních orchestrů a mnoha dechových komorních souborů.

 

 

Clarinets german.jpg

Klarinet je jednoplátkový dřevěný hudební nástroj. Název pochází z italského clarinetto - malá trubka, neboť jeho zvuk ve vyšších polohách připomíná zvuk trubky (clarina). Klarinetmá široké využití v sólové i komorní hudbě, je standardní součástí komorních i symfonických orchestrů a hraje důležitou roli v mnoha hudebních žánrech: klasická hudba,jazzdechovkafolk a další.

Klarinet se chová podobně jako varhanní píšťala: jeden konec je pevný (hubička) a druhý může volně vibrovat. Přestože jeklarinet přibližně stejně dlouhý jako příčná flétna, zní přibližně o oktávu níže (příčná flétna má oba konce volné).Existuje řada skladatelů, kteří zkomponovaliklarinetový koncert: W. A. MozartCarl Maria von Weber,Ludwig SpohrFelix Mendelssohn BartholdyKarel Stamic,Claude DebussyIgor Stravinskij nebo Aaron Copland. Nejznámější sonáty pro sólový klarinet a klavír složilJohannes Brahms.

 

 

FoxBassoon.jpg

Fagot je dechový dřevěný hudební nástroj se strojkem z dvojitého třtinového plátku. Vznikl v Itálii v 16. století, jeho název pochází z italského fagotto – svazek, otep. Zpravidla je vyroben z javorového dřeva.

Fagot má neobyčejné výrazové a zvukomalebné vlastnosti. V nejnižších polohách je jeho tón bručivý, hlubokými tóny skladatelé často vyjadřují tragiku či ponurost. Staccatem v nízkých polohách ale lze také vyjádřit komičnost. V jednočárkované oktávě má fagotnejbohatší tón, pomocí něj se často vyjadřuje lyrická nebo milostná nálada. Nejvyšší tóny mají útlý zvuk.

Nejznámější klasicistní a raně romantické fagotovékoncerty složili Wolfgang Amadeus MozartCarl Maria von Weber a Johann Nepomuk Hummel, další důležitá fagotová díla zkomponovali Jan Křtitel VaňhalKarel Stamic nebo Franz Danzi.

 

 

Western concert flute 2.JPG

Příčná flétna jedechový dřevěný nástroj (ačkoli se dnes příčné flétnyvyrábějí téměř výhradně z kovu,její stavba a zvukové vlastnosti ji stále řadí k dřevěným dechovým nástrojům). Je tradičně zastoupena ve všech symfonických, dechových i komorních orchestrech, velké využití má i komorní hudbě, v menší míře se používá i v jazzu.

 

Tenor saxophone portrait by wakalani.jpg

Saxofon je jednoplátkový dřevěný dechový nástrojvyráběný převážně z mosazi. Používá se především vjazzu (jako sólový nástroj i jako součást jazzových komorních souborů či orchestrů) a v menší míře i v klasické hudbě. Původním záměrem však bylo vytvořit nástroj vhodný pro dechové a vojenské orchestry. Do rodiny dřevěných dechových nástrojů patří kvůli své stavbě a způsobu jakým se na něj hraje. Již od počátku byly saxofonykonstruovány výhradně z kovu.

 

VariousRecorderFlutes.jpg

 Zobcová flétna je dechový nástroj, patří do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Do této kategorie patří i zobcové flétny vyrobené z umělých hmot - řadí se sem pro své zvukové vlastnosti.Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty, u větších nástrojů pomocí klapek, čímž se reguluje výška tónu.

 

 

ŽESŤOVÉ NÁSTROJE

French horn front.png

Lesní roh je žesťový hudební nástroj s kónickou trubicí, pevné místo v orchestrech má již od 18. století.

Vyvinul se z loveckých nástrojů používaných pro hraní fanfár a signálů při lovu zvěře. Od přelomu 17.18. století se používá v orchestrech. Přibližně od roku 1814 je opatřován ventily, což umožňuje hrát celý chromatický rozsah tónů.

 

Trombone CG Bach42AG.jpg

Pozoun (neboli trombón, toto slovo se však ve spisovné češtině používá pouze pro pozouny s mechanikou[1]) je žesťový hudební nástroj.

Pozoun je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vyrobených z kovu. Na základě jazykopisných údajů vznikl ve Španělsku. První doložená zpráva o využití nástroje pochází z 15. století. V období baroka bylpozoun využíván jako sólový nástroj, později v klasicismu jeho využití pokleslo z důvodu menšího obsazení symfonického orchestru.Trumpet american.jpg

 Trubka (pro českou etymologii viz [1]) je dechový žesťový nástroj, ze všech v současnosti používaných žesťových nástrojů dosahuje vůbec nejvyšších tónů (nepočítaje její menší variantu, piccolo trubku). Má široké využití prakticky ve všech hudebních žánrech – v klasické hudbějazzupopulatinskoamerické hudbě aj.


Soubor:Tenorhorn B&S.jpg

 Baskřídlovka. Je oválně stočena, takže vypadá jako malá tuba a v drtivé většině případů laděna v B.

 

 


Two F tubas.jpg

 Tuba je basový žesťovýdechový nástroj, někdy zván jen "bas". V orchestrech se tento nástroj objevuje od 19. století a hraje se na ni většinou kvůli její značné hmotnosti vsedě.

Jde o jeden z nejhlouběji znějících nástrojů vůbec - srovnatelný rozsah hlubokých tónů mívají např. píšťaly některých rejstříků chrámových varhan. Rozsah tuby je ovšem (stejně jako u všech žesťových nástrojů) relativní - je závislý na použitém nátrubku a do značné míry na fyzických předpokladech hráče (velikost a tvar rtů, tvar čelistí a chrupu, motorika mimického svalstva, atd.).

Baritone.jpg

Eufonium neboli barytonová baskřídlovka je křídlovkovitý žesťový nástroj laděný v B, někdy zván jen „baryton“. Název eufonium je složenina řeckých slov „Eu“ a „phonos“ - znamená něco jako „líbezný zvuk“. Rozsah samozřejmě závisí na nátrubku a na hráči, ale je velmi podobný rozsahu pozounu; eufonium je však horší pro hraní výšek a v dechovém orchestru jsou pro něj psány podstatně nižší party než pro baskřídlovku tenorovou.

 

 

BICÍ NÁSTROJE

Bicí souprava je označení pro několik bicích nástrojů sestavených k sobě do jedné sady tak, aby bylo možné hrát na všechny její komponenty najednou. Patří sem zpravidla basový buben, malý buben, přechody, kotle, činely (hi-hat, crash, ride, china), a často další.

  • Basový buben je velký buben ovládaný nohou, k němuž je uchycen pedál. Šlapáním na pedál dochází k rozkmitání paličky, která do blány bubnu udeří a vytvoří tak zvuk. Basový buben by měl vytvářet nejhlubší tón z celé soupravy.
  • Malý buben (zvaný též virbl nebo rytmičák) je buben ovládaný rukou, v níž je většinou uchopena palička. Pod rezonanční (spodní) blánou bubnu je umístěno několik kovových strun, které vytvářejí charakteristický chrčivý zvuk. Malý buben by měl vytvářet nejvyšší tón z celé soupravy.
  • Přechody (zvané též tomy) je označení pro zpravidla více bubnů laděných na různou výšku tónu, které jsou umístěny na basovém bubnu pomocí stojanů a vytvářejí středně hluboké tóny.
  • Kotel je buben, který je umístěn na třech nohách a má poměrně hluboký tón.
  • Činely jsou laděné pláty z různých druhů kovů, které vytvářejí doplňující vysoké zvuky.